پنجشنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-06-08
تاریخ انتشار : 14 آبان 1400 - 15:35 |
ارسال به دوستان
پ

در جدول ذخایر بانک های مرکزی، کل ذخایر بانک های مرکزی، ذخایر ارزی (بر اساس میلیون دلار)، حجم ذخایر طلایی (بر اساس تن)، معادل دلاری ذخایر طلا و درصد ذخایر طلا از کل ذخایر هر بانک مرکزی قابل مشاهده است.ذخیره طلا طلایی است که توسط بانک مرکزی ملی نگهداری می شود و عمدتاً به عنوان تضمینی برای بازپرداخت وعده های پرداخت به سپرده گذاران، دارندگان اسکناس، برای حمایت ار ارزش پول ملی و یا معامله با همتایان در دوران استاندارد طلا و همچنین به عنوان یک صندوق ذخیره در نظر گرفته شده است.

ابهام زدایی

در برخی از کشورهای ممکن است ذخیره فیزیکی طلا معادل حجم ذکر شده در جدول نباشد و یا بخشی از طلای فیزیکی در کشور دیگری نگهداری شود. برای مثال پس از شروع جنگ جهانی دوم در اکتبر 1939 به دستور بریتانیا و با همکاری وزارت خزانه داری آمریکا، ذخایر طلای بلژیک و هلند که به ترتیب حدود 70 میلیون پوند و 110 میلیون پوند و در مجموع 1800 تن بود، به نقاط مختلفی از جهان منتقل شد. دولت بلژیک یک سوم ذخایر طلای خود را به بریتانیا، یک سوم دیگر را به کانادا و ایالات متحده و بیشتر باقیمانده را به جنوب فرانسه منتقل کرد و سپس به فرانسه دستور داد که طلاهای امانتی را به آمریکا منتقل کند اما طلاهای نگهداری شده در فرانسه به داکار، پایتخت سنگال، که در آن زمان بخشی از امپراتوری استعماری فرانسه بود، فرستاده شد. پس از اشغال بلژیک و فرانسه توسط آلمانی ها در سال 1940، آنها خواستار ذخیره طلای بلژیکی شدند که در سنگال نگهداری می شد. در سال 1941، مقامات فرانسوی ویشی ترتیب انتقال 4944 جعبه با 198 تن طلا را به مقامات بانک آلمانی رایشزبانک دادند و دولت آلمان از آن برای خرید کالاها و مهمات از کشورهای بی طرف استفاده کرد و در نهایت پس از جنگ بانک دو فرانس به طور کامل غرامت ان را به بانک ملی بلژیک برای از دست دادن طلای خود پرداخت کرد. در حال حاضر اعتقاد بر این است که این طلاها به ترتیب در بروکسل و لاهه ذخیره می شود.

ابهام زدایی

ذخایر ارزی و طلایی برخی از بانک های مرکزی به علت عدم انتشار رسمی داده های آن، در جدول آورده نشده است. برخی از بانک های مرکزی نیز اطلاعات رسمی خود را به روز نکرده اند. برای مثال در طی شش سال گذشته، دولت چین در سال 2015 به صورت رسمی اعلام کرده است که ذخایر طلای خود را حدود 57 درصد افزایش داده و ذخایر آن از 1054 تن به 1658 تن افزایش یافته است. یا با اینکه در سال 2015 بانک دولتی ویتنام اعلام کرد که ذخایر طلا در مجموع 10 تن است اما، به دلیل عدم وجود داده های رسمی منتشر شده، در داده های رسمی جدول اعمال نشده است. یا در سال 2019، صندوق دولتی نفت جمهوری آذربایجان (SOFAZ) محدودیت تخصیص طلا را از 5 درصد به 10 درصد، مطابق با اصلاحات انجام شده در سیاست سرمایه گذاری صندوق برای اهداف متنوع، افزایش داد. اما، بانک مرکزی آذربایجان هیچ طلایی در اختیار ندارد، به همین دلیل ذخایر طلای بانک مرکزی آن در جدول (0) درج شده است.

منابع

این جدول بر اساس تحلیل و استنتاج از جدیدترین داده های بانک های مرکزی کشورهای ذکر شده، صندوق بین المللی پول، بانک جهانی، بانک طلا، سازمان تسویه حساب های بین‌المللی بانک های مرکزی، سازمان ملل و بانک مرکزی اتحادیه اروپا توسط واحد پژوهشی پایگاه اطلاع رسانی بازار طلا (پله آهنی) به آدرس اینترنتی (www.peleahani.ir) تهیه شده است.

سلب مسئولیت

این اطالاعات صرفا جهت افزایش آگاهی در اختیار پژوهشگران قرارداده شده است و هرگونه استفاده مستقیم و یا غیر مستقیم از آن، تنها با ذکر کامل نام منبع و درج عبارت “پایگاه اطلاع رسانی بازار طلا (پله آهنی) به آدرس اینترنتی (www.peleahani.ir)” برای پژوهشگران قابل استفاده است. و مسئولیت هرگونه بهره برداری از اطلاعات این جدول توسط بانک ها، موسسات مالی، شرکت های خدمات مالی، صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه گذاران حقوقی و معامله گران حقیقی بر عهده استفاده کننده می باشد.

به‌روزرسانی

آخرین به‌روزرسانی انجام شده در  14 آبان 1400 در صورت تغییر در داده های مراکز رسمی ذکر شده، داده های جدول نیز به‌روز خواهد شد.

مشاهده جدول

در صورت مطالعه کامل متن فوق و پذیرش آن، برای مشاهده جدول ذخایر بانک های مرکزی بر روی این متن کلیک نمایید.